TALKO - ung ideell kraft

Nu är vi igång med TALKO projektet. Ett projekt där vi satsar på ungas delaktighet på landsbygden. I projektet TALKO jobbar vi med föreningar och unga som vill göra sina orter till en bättre plats för just unga. I projektet finns möjligheter att få utbildning, nätverk och pengar för bygder eller mindre orter i Kramfors, Härnösand, Sollefteå och Örnsköldsvik till att satsa på unga. 

Sökanden kan vara föreningar som vill samverka med andra kring ungas delaktighet och stötta unga i att förverkliga deras idéer, eller unga mellan 16 och 25 som har en idé som gynnar unga i sin bygd eller ort som de vill förverkliga tillsammans med andra. Läs mer om erbjudandet på www.leaderhogakusten.se/talko

Ansökningar kan skickas in till och med den 20e december. Början på januari ska ungdomsgruppen Advisory Board Höga Kusten besluta om vilka ansökningar blir beviljade men unga som söker bli såklart kontaktade direkt när de söker.