"Lata bortskämda nittiotalister" del 2

Nyligen publicerade jag följande: http://www.adalsskolan.se/om-adalsskolan/rektorn-taggar/100-rektorn-taggar-12

Detta handlar om eleverna på gymnasiet som anses vara lata och bortskämda. Vår verklighet vittnar om något annat. Inte minst i Kramfors är det viktigt att bemöta den felaktiga bilden som sprids nationellt. Eleverna hittar inte bara en bra skola på sin hemort, utan tydligen också en mängd olika arbetstillfällen runtom i hela kommunen och dessutom i olika branscher. Följande frågor har dessa elever fått besvara:

1. Var arbetar du?
2. I vilken omfattning arbetar du?
3. Vilka är dina arbetsuppgifter?
4. Varför arbetar du vid sidan om studierna?
5. Känner du att du hinner med studierna?
6. Har du ordnat sommarjobb?
7. Det sägs att din generation är lat, bortskämd och att ni vill göra så lite som möjligt i livet. Vad säger du om det?
8. Några råd till vuxna om hur de ska bemöta din generation?


Katarina Sundberg
Hantverksprogrammet
ks
1. På Aquarena jobbar jag vissa veckodagar 16-22, oftast tisdagar och torsdagar, också jobbar jag lördagar och söndagar minst 8h/dag. Där blir det mer eller mindre 50 timmar varje månad. Jobbar även på nattklubb som croupier och har då mellan 4-7 helgnätter i månaden mellan 22-02.30. Blir även inhyrd som ansiktsmålerska vid vissa arrangemang på stan t.ex nipyran.

2. Badhuset: reception/kassa/service/städ/café Croupier: bemöta kunder, sköta jobbet snyggt

3. Jag jobbar på sidan av studierna för att få mer pengar i månaden helt enkelt. Ansvar och förberedande och det är ju bra att ha en fot inne redan innan man slutar skolan så man inte står där utan jobb då man tar studenten.

4. Ja det går bra, man får ju ligga i lite mer men jag hinner alltid göra de uppgifter jag får.

5. Ja, jag har på Aquarena och då har jag samma uppgifter som vanligt, fortsätter också som croupier med Blackjacken och har även som Badvakt på Risön. På aquarena och risön har jag sammanlagt 100%.

6. Så uppfattar inte jag det. Många i min omgivning är pepp på att hitta jobb efter skolan och flera på mina arbetsplatser är i min ålder. Det många inte förstår är väl kanske att alla inte känner att dom hinner med jobb samtidigt som skola! Många ska även plugga vidare och vill hitta framgång i livet!

7. Att bilda sin egna uppfattning om de personer de möter i våran generation, och inte dra alla över en kam. Självklart finns det lata personer samtidigt som det finns väldigt engagerade och villiga ungdomar, men så har det ju alltid varit.

 

Atef Al-Eichi
Industritekniska programmet
ae
1. Jag jobbar inom hemtjänsten i Gudmundrå.

2. Jag jobbar extra efter skolan och helgerna, typ fyra fem dagar varje vecka.

3. Hjälper äldre människor att klara sin vardag.

4. Tjäna extra pengar.

5. Ja, jag klarar båda två.

6. Jag har fått erbjudanden om 5 sommarjobb, tackat ja till HS Vakuumplast.

7. Tycker inte att det stämmer.jag vill själv studera för att sedan komma ut och få ett bra jobb.

8. Dom ska respektera oss ungdomar och ge oss förtroende när vi kommer ut i jobb.

 

Natalie Stattin
Barn och fritidsprogrammetns
1. Som personlig assistent.

2. Timvikarie. Hoppar in när det fattas personal.

3. Jag hjälper till att göra det killen inte klarar av i vardag t ex mata, klä på sig osv.

4. För att prova på och se om min utbildning stämmer eller inte, så man kan förbättra utbildningen.

5. Jag hoppade in på påsklovet för att jobba så jag hade praktik då så jag kände att jag klarade studierna.

6. Jag har sommarjobb på Elpress i Frånö i 6 veckor.

7. Lat kan jag hålla med om men är det något som jag tycker om att göra så finns inte ordet lat i mitt huvud. Bortskämd? Nä det är jag inte, aldrig hört det i allafall.

8. Trevlig och snäll så är jag det tillbaka.
 

 

Amelie Näsman
Barn och fritidsprogrammet
an


1. På Kvarnbackens äldreboende.

2. Då jag får jobb.

3. Vilka är dina arbetsuppgifter? Jag tar hand om de äldre, tvättar dem, ger dem mat, umgås m.m.

4. Tjäna lite extra pengar.

5. Känner du att du hinner med studierna? Ja, har varit lite kämpigt nu på slutet, eftersom jag läst upp 3 betyg. Men jag kommer nog hinna.

6. Ja, på Kvarnbacken.

7. Lat och bortskämd kan jag inte påstå att jag är. Med tanke på att jag både går i skolan och jobbar vid sidan om.

8. Bemöt oss likadant som du bemöter vem som helst. Vi är precis likadan som alla andra.
 
Mikaela Juica Sundin
Samhällsvetenskapliga programmet
mjs
1. Jag jobbar på Gårdsbutiken, en restaurang och butik mitt i Nordingrå. Jag har också jobbat extra på Hotell Höga Kusten litegrann.

2. Under somrarna, men nu i trean har jag även jobbat på jullovet och ibland på helgerna.

3. Jag är servitris och säljare på Gårdsbukiken, alltså stå i kassa och servera mat. Men jag gör lite allt möjligt, det som behöver göras.

4. Dels för att det ger jättebra kontakter, och så är det bra för framtida jobbsökanden att ha lite referenser och att man visar att man kan jobba. Men också, såklart, för att jag vill tjäna egna pengar och dryga ut det lilla studiebidraget lite.

5. Nej, men det är inte jobbets fel, utan gymnasiereformens fel. 

6. Japp, jag kommer jobba på Gårdsbutiken för femte sommaren på raken.

7. Jag säger bullshit i mitt fall. Naturligtvis finns det lata nittiotalister, men det tror jag inte är ett generationsproblem. Jag kan egentligen bara tala för mig själv, men vi 95:or har haft otur med mycket (gymnasiereformen igen). Vi är generationen som alltid är uppkopplade, har möjligheten att uppfinna våra jobb och som fick iPads i skolan. Vi har alla möjligheter att uträtta stordåd. Det är ju trots allt vi som ska rädda planeten från att dö, så nej, vi är inte lata!

8. Ja, för det första ska vi inte kallas "lata, bortskämda och att vi vill göra så lite som möjligt". Vi ska väl mötas som normala människor: ingen är som den andra, några är lata några är überaktiva, några är hetero, andra är homo, och så ska det mycket väl vara. Bemöt oss som vuxna. Behandla oss inte som barn som inte kan något, och tänk på att de som föddes 1990 är 24 år gamla i år. Vi är stora nu.
.

Rektorn Taggar