Statusuppdatering om Digitalisering 2.0

2018-07-14

Väldigt många frågar om vårt digitaliseringsarbete. Så ofta som det går presenterar jag vårt arbete också där det begärs, bl.a. i dessa forum.

Jag har avlagt löfte om att aldrig lämna en skolkollegas fråga obesvarad så jag försöker svara på alla mejl och samtal.

Men kvalitén på svaren kan ju variera beroende på tid, läge, status mm. Därför gör jag en sammanfattande uppdatering här som jag hoppas så många som möjligt kan ha nytta av. Jag svarar givetvis på följdfrågor också. Kontaktuppgifter till oss har ni i slutet av filmen.

Ha i åtanke att tiden att göra detta har tagits på kvällar, helger, semestrar mm. under tiden jag studerat, haft 80-125 direkt underställda och arbetat som rektor. Ha i åtanke att inga lärare eller fackliga företrädare haft nedsättningar i tjänsten för att utveckla detta system som hjälper oss. Ha i åtanke att vi har gjort detta i en omvärld av motvind.

Är du intresserad av att veta mer, anmäl dig till studiedagen om vårt digitaliseringsarbete 11 oktober 2018 i Kramfors via formuläret här.

När du ser filmen, välj högsta möjliga upplösning, 1080 HD, för att se alla detaljer av skärmdumpar mm.

Jag ber i förväg om ursäkt för ev. felstavningar mm. Ha överseende men meddela gärna så jag kan korrigera.


Rektorn Taggar